عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، با مثبت ارزیابی کردن اصلاح قانون بیمه اجباری دیه خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی، گفت: با اصلاح این قانون در صورت بروز تصادفات غیرعمد منجر به فوت، فرد یک روز هم در زندان نخواهد ماند.

عباس قائید رحمت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در مورد اصلاح قانون بیمه اجباری دیه خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی، افزود: اگر بتوان جایگزینی برای مجازات زندان افرادی که در تصادفات غیرعمد، حوادث منجر به فوت را رقم زده‌اند پیدا کرد به طور حتم تبعات منفی آن در اجتماع کاهش می‌یابد.

نماینده مردم درود وازنا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اصلاح قانون بیمه اجباری دیه خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی، راهکاری است که شرکت‌های بیمه را موظف می‌کند تا به عنوان حامی افراد وارد عمل شده و مبلغ دیه را در صورت غیرعمد بودن حوادث به روز پرداخت کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت جایگزینی راهکاری مناسب به جای مجازات‌ زندان، افزود: بدیهی است در قانون و مقررات باید اصلاحاتی صورت گیرد تا مجازات‌های دیگری جایگزین زندان شود.

وی، با بیان اینکه زندان آسیب‌های زیادی به بنیان خانواده وارد می‌کند، تصریح کرد: اگر شخصی به صورت غیرعمد مرتکب حادثه‌ منجر به فوت شده باشد نباید حتی یک روز هم در زندان بماند بلکه باید با حمایت و پشتیبانی شرکت‌های بیمه بتواند دیه را به روز پرداخت کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: ضروری است با اصلاح قانون بیمه اجباری دیه خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی، مجازات‌هایی جایگزین زندان درنظر گرفته شود که البته برای اجرای این مهم نیاز است که طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های اثربخشی را تهیه کنیم.

معاون نظارت بیمه مرکزی ایران، گفت: از سال آینده با اصلاح قانون بیمه اجباری، دیه خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی بدون اینکه فرد وارد زندان شود به نرخ روز پرداخت خواهد شد.

وی اعلام کرد این قانون که پس از ۵ سال مراحل آزمایشی خود را می‌گذراند در سال آینده با اصلاحات جدیدی قابل اجراست و امیدواریم با ابلاغ نهایی مصوب شود.

به گفته معاون نظارت بیمه مرکزی ایران، در اصلاحیه قانون مذکور برای تمام افرادی که دارای بیمه مسئولیت مدنی شخص ثالث هستند، دیه و خسارت‌های ناشی از حوادث فوتی بدون اینکه فرد وارد زندان شود به نرخ روز پرداخت می‌شود./