مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل در مصاحبه با خبرگزاریهای استان اظهار داشت : در ایام محرم و صفرسال جاری  بیش از ۴ میلیارد ریال  کمکهای مردمی برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمدو مالی  جمع آوری شد که علی رغم شیوع بیماری کرونا و شرایط بد اقتصادی، نسبت به سال گذشته در همین زمان رشد چهار برابری داشته است.

محبوبی گفت: شیوع بیماری کرونا و قرنطینه خانگی مردم که منجر به درک شرا یط زندانیان غیر عمد ومالی برای عموم مردم شد در راستای کمکهای مومنانه به خانواده های نیازمند تاثیربه سزایی داشت.
او با اشاره به اهمیت آزادی زندانیان جرایم غیر عمد ومالی تصریح کرد: هر چقدر زندانیان غیر عمد ومالی  مدت زمان کمتری در زندان بمانند به همان میزان از آسیب های داخل زندان به دور می مانند همچنین آزادی یک زندانی ، جلوگیری از آسیب های اجتماعی خانواده های آنها را نیز به دنبال دارد.
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اضافه کرد:  برگزاری جشن های گلریزان ماه مبارک رمضان که به صورت حضوری در سراسر کشور برگزار می شد که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت غیر حضوری و مجازی بر گزار شد .
وی افزود: پیش بینی می شد بخاطر شرایط بد اقتصادی میزان مشارکت دراینگونه جشن ها در سال جاری با کاهش چشمگیر مواجه شود اما با عنایت الهی  و به لطف خیرین عزیزبعد از تعطیلات عیدنوروز ۴۰ جشن در ۱۱ شهرستان ، ۲۰ بخش و ۹دهستان برگزار شد که با همکاری روسای دادگستری ،فرمانداران، دهیاران و ائمه جمعه شهرستانها مبلغ بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمکهای مردمی جمع آوری شد که نسبت به سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان رشد داشته است.
محبوبی بیان کرد: در سال جاری  شهرستانهای  سرعین، پارس آباد، خلخال، نمین و همچنین  خورش رستم ( هشتجین) در ارتباط با جمع آوری این کمکها به ترتیب رتبه های برتر را داشتند که بعد از جشن های ماه مبارک رمضان به منظور شفاف سازی اولین مراسم آزاد سازی زندانیان برگزار شد تا خیرین خود شاهد آزادی این زندانیان باشند.
مدیر نمایندگی ستاددیه ی استان گفت: با اجرای طرح ویژه ی بنیاد مستضعفان و سازمان زندان های کشور ۳۸تَن از زندانیان جرایم غیر عمدومالی با مبلغ محکومیت ۶۱میلیارد و ۱۴۷میلیون و ۳۸۱هزارو ۹۷۹ریال  از زندان های استان آزاد شدند .
محبوبی اضافه کرد : در شش ماهه ی اول سال جاری تعداد ۹۳زندانی جرایم غیر عمد ومالی با مبلغ محکومیت ۱۴۱میلیارد و ۷۸میلیون و ۲۳۷هزارو ۱۷۴ریال از زندان های استان آزاد شدند که به ترتیب محکومیت مالی ۸۶فقره ، مهریه ۴فقره ، حوادث کارگاهی ۱فقره ، ایراد صدمه بدنی غیر عمد ۲فقره بوده است.
محبوبی در خصوص پرداخت مبلغ محکومیت این زندانیان افزود: مبلغ ۱۵میلیارد ۹۰۸میلیون و۸۹۵هزارو ۳۳۱ریال گذشت رضایتمندانه شکات ،۲۶میلیارد و۱۳۳ میلیون و۳۶۳هزارو ۱۵۲ریال آورده و تامین شده خود مددجویان ، ۶۷میلیاردو ۶۰۳میلیون و۳۷۸هزار و ۶۹۱ریال پذیرش حکم اعسار دادگستری های استان ۱۰میلیارد و ۴۸۶میلیون ریال کمک ستاددیه ی استان،۸۹۷میلیون ریال کمک ستاد دیه ی کشور  ،۸میلیاردو ۷۹۲میلیون ریال توسط بنیاد مستضعفان ، ۱۱میلیاردو ۵۷میلیون و۶۰۰هزار ریال تسهیلات بانکی و ۲۰۰میلیون ریال کمک کمیته ی امداد حضرت امام خمینی (ره) پرداخت شده است .
او اضافه کرد : در حال حاضر تعداد ۱۲۸زندانی واجد شرایط دریافت کمک ستاددیه ی استان در زندان های استان به سر می برند که برای آزادی آنها مبلغ ۴۰۰میلیارد ریال مورد نیاز است .