هفدهمین جلسه ی هیأت امنای  نمایندگی ستاد دیه ی استان اردبیل با هدف بررسی مسایل و مشکلات مددجویان زندانیان جرایم غیر عمد ومالی به ریاست یوسف خدادادی معاون رئیس کل دادگستری و نایب رئیس هیأت امنای نمایندگی ستاد دیه ی استان ظهر امروز در محل سالن جلسات ستاددیه ی استان اردبیل برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی نمایندگی ستاد دیه ی استان اردبیل ؛کریم الله محبوبی مدیر نمایندگی ستاد دیه ی استان اظهار داشت : در شش ماهه ی اول سال ۱۳۹۷تعداد۲۹۰فقره پرونده در جلسات هیأت امنای نمایندگی ستاد دیه ی استان طرح گردیده که ازاین تعداد  ۱۰۶فقره منجر به آزادی شده است که به تفکیک محکومیت  ؛ مالی ۷۷فقره  مهریه ۲۱فقره و دیه ی ناشی از حوادت  رانندگی و کارگاهی ۸فقره می باشد .

محبوبی افزود : در شش ماهه ی اول سال ۱تن از زندانیان نسوان واجد شرایط دریافت کمک ستاد دیه ی استان بود که با کمک خیرین استان اززندان آزاد شدند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه ی استان مبلغ محکومیت این زندانیان ۲۴۰میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : برای تامین مبلغ بدهی این زندانیان جرایم غیر عمد ومالی ؛خیرین استان ۱میلیاردو ۹۴۱میلیون ریال ، ستاد دیه ی کشور۷میلیاردو ۸۶۰میلیون ریال  ،گذشت رضایتمندانه ۵۲میلیارد۴۷۲میلیون ریال و باقیمانده مبلغ از طریق آورده خود مددجویان ،تسهیلات بانکهای عامل ،پرداختی بیمه و صندوق خسارتهای بدنی و دریافت اعسار از طریق دادگستریهای استان تامین و پرداخت شده است .

بررسی مشکلات مددجویان جرایم غیر عمد ومالی استان در کمترین زمان ممکن

یوسف خدادادی معاون رئیس کل دادگستری و نایب رئیس هیأت امنای نمایندگی ستاد دیه ی استان ضمن دیدار چهره به چهره با شکات و مددجویان جرایم غیر عمد و مالی برحل مشکلات این مددجویان در کمترین زمان ممکن تاکید کرد و گفت  : رسیدگی وحل مشکلات زندانیان جرایم غیر عمد از اولویت های اصلی نمایندگی ستاد دیه ی استان می باشد و تلاش خواهد شد زمینه های آزادی ۴۲۸زندانی جرایم غیر عمد ومالی که در زندانهای استان در زندان به سر می برند و واجد شرایط دریافت کمک از ستاد دیه می باشند هر چه سریعتر فراهم گردد.

خدادادی مبلغ محکومیت این زندانیان را بالغ بر ۵۹۰میلیارد ریال اعلام کرد و گفت ۲۶۲تن از این زندانیان با مبلغ محکومیت بالای ۱میلیارد ریال در زندان می باشند .

نایب رئیس هیأت امنای نمایندگی ستاد دیه ی استان با بیان اینکه شاکیان پرونده ها یکی از اصلی ترین خیرین ستاددیه هستند از آنها  خواست تا با گذشت بخشی از طلب خود به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد ومالی  کمک کنند.

خدادادی افزود : زندانیان جرایم غیر عمد بدهکار هستند نه بزهکار وخانواده‌های این زندانیان به دلیل نبود سرپرست خانواده با مشکلات اجتماعی و اقصتادی مواجه هستند و به خاطر محدودیت های مالی ؛ ستاد دیه نمی‌تواند تمام بدهی زندانیان جرایم غیرعمد را پرداخت کند بلکه تلاش دارد زمینه آزادسازی این زندانیان را فراهم سازد .

خدادادی گفت : با توجه به فرهنگ سازی های انجام یافته در سطح استان خوشبختانه شاهد افزایش کمک های خیرین مومن، متدین، نوع دوست و ولایتمدار استان نسبت به سال های گذشته هستیم و امیدواریم که با ادامه ی این روند زمینه ی آزادی هرچه بیشتر زندانیان جرایم غیر عمددر استان فراهم شود .

گفتنی است در این جلسه پرونده ۲۴تن از زندانیان جرایم غیر عمد با مبلغ محکومیت ۱۵۳میلیارد ریال  مورد بررسی قرار گرفت و زمینه های لازم برای آزادسازی آنها فراهم گردید .